1. Uredno i pregledno – biografiju pisite na racunaru, pozeljno u tabelarnom prikazu. Preporucljivo je ne koristiti previse efekata, vise vrsta fontova i slicno.
2. Sazeto i jasno - biografija moze biti dugacka jednu, dvije ili vise stranica. Ukoliko nemate znacajnog radnog iskustva i vasa biografija je zbog toga kratka, nemojte pretjerivati u preopsirnom izlaganju ostalih informacija.
3. Stil – informacije o edukaciji i radnom iskustvu navode se u obrnutom hronoloskom redu, koristite strucne termine ali izbjegavajte pretjeranu upotrebu skracenica (upucuje na nemarnost) i vodite racuna o gramatickoj ispravnosti napisanog teksta.
4. Tacnost - nikada nemojte u biografiji iznositi informacije koje nijesu tacne ili nesto o cemu bi vam bilo neugodno pricati za vrijeme intervjua.
5. Slanje e-mailom – ako pisete svoju biografiju u Word-u, spremite ga s ekstenzijom .rtf (umjesto zadane .doc) kako bi izbjegli mogucnost slanja virusa cime se vasa biografija moze izbrisati i prije nego li je neko procita. Time ujedno poslodavcu na implicitan nacin pokazujete da ste sigurnosno osvjesteni Internet poznavalac.
6. Slika – za razliku od SAD-a, u Crnoj Gori nije obicaj slati biografiju sa slikom, ukoliko konkurs to eksplicitno ne trazi. Ako se ipak odlucite na slanje slike, nemojte je prilagati kao posebni file e-maila vec je ubacite u biografiju pored licnih podataka.
Sve sto smo ovdje spomenuli neka vam posluzi samo kao orijentacija, a na vama je da u svoju biografiju unesete svoju individualnost. Kada osmislite i napisete svoju biografiju, jos jednom je procitajte i sami sebi postavite sljedeca pitanja:
- Jesam li to ja?
- Jesam li ponosan/na na to, sto sam tu napisao/la?
- Jesam li izostavio/la nebitne informacije?
- Jesam li ukljucio/la sve sto bi mi pomoglo da dobijem taj posao?
- Da li je moja biografija laka za citanje?